Lot balonu LKN SKY 1

W sobotę, 14 czerwca sukcesem zakończył się projekt balonu stratosferycznego LKN SKY 1, który był realizowany przez studentów Lotniczego Koła Naukowego w trakcie ostatniego roku akademickiego. Podstawowym założeniem projektu było wysłanie balonu meteorologicznego z gondolą przynajmniej na wysokość 20 kilometrów, sfotografowanie horyzontu, a następie odzyskanie gondoli.

Miejscem startu była miejscowość Ostrów Mazowiecka. O wyborze właśnie tego miasta zdecydował brak znaczących stref w przestrzeni powietrznej w rejonie oraz ukształtowanie terenu sprzyjające poszukiwaniom gondoli. W dniu startu jedyną niewiadomą była pogoda. Kiedy ekipa wyruszała z Warszawy, niebo nad stolicą było pokryte niskimi chmurami, którym towarzyszyły przelotne opady oraz silny wiatr. Jednak nad Ostrowią Mazowiecką niebo rozpogodziło się dając szansę na lot.

Ostatnie przygotowania polegające na aktywacji wszystkich urządzeń elektronicznych, zamknięciu i zabezpieczeniu gondoli oraz przede wszystkim napełnieniu balonu i połączeniu go z spadochronem i gondolą zajęły nieco ponad godzinę i około godziny 11 wszystko było gotowe do lotu. Zgodnie z zapisami loggera balon wystartował o godzinie 11:10 (09:10 UTC) i wznosząc się około 3 metrów na sekundę skierował się na południowy wschód w okolice miasta Sokołów Podlaski, gdzie następnie skręcił na zachód, a potem raz jeszcze zmienił kierunek już do końca lecąc na południowy wschód. Przyjmujemy, że swoją maksymalną wysokość, czyli 23 963 AMSL osiągnął o godzinie 13:26 (11:26 UTC) wciąż się wznosząc. Niestety w tym momencie z nieznanych przyczyn nastąpiła przerwa w rejestracji danych, która trwała 11 minut. Kiedy zapis został wznowiony balon znajdował się na wysokości 23 956 metrów opadając z prędkością około 21 m/s, a prędkość lądowania wynosiła ok. 5 m/s. Gondola wylądowała o godzinie 14:15 (12:15 UTC) na północ od Siedlec. Całkowity czas lotu wyniósł 3 godziny i 5 minut i w tym czasie balon przebył 89,76 kilometrów. Gondola została odnaleziona o godzinie 15:21 (13:21 UTC) co było szczęśliwym finałem projektu.

Projekt balonu LKN SKY 1 był pierwszym projektem „near space” zrealizowanym w Lotniczym Kole Naukowym i w Akademii Obrony Narodowej. Zarząd Lotniczego Koła Naukowego serdecznie dziękuje wszystkim studentom zaangażowanym w realizację projektu. Podziwiamy Waszą determinację i chęć zdobywania nowych doświadczeń i wiedzy. Dziękujemy także Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz Urzędowi Lotnictwa Cywilnego za pomoc w realizacji projektu.

Tuż po lądowaniu zapadła decyzja o kontynuowaniu projektu w przyszłym roku akademickim, w którym najprawdopodobniej postaramy się zrealizować dwie tego typu misje bijąc kolejne rekordy wysokości.

NOTAM o locie LKN SKY:

NOTAM EPWW:
+ RELEASE OF LIGHT BALLOON (PROBE OF ATMOSPHERE) PSN (WGS-84):
524800N 0215400E – OSTROW MAZOWIECKA
COLOUR: WHITE
COLOUR OF PARACHUTE: ORANGE
DIAMETER: 1,5-7M
RATE OF CLIMB: 5M/S
RATE OF DESCENT: 6M/S
CEILING: FL 660
CROSSING OF FIR EPWW POSSIBLE.

LOWER: GND
UPPER: FL660