Balon stratosferyczny

Dzięki rozwojowi techniki coraz więcej osób na całym świecie decyduje się na realizację amatorskich misji badawczych w przestrzeni około kosmicznej (”near space”), wykorzystując rakiety lub balony meteorologiczne.

W 2014 roku do grona tych osób dołączyli studenci Lotniczego Koła Naukowego realizując misję LKN SKY ONE, podczas której gondola wyniesiona przez balon meteorologiczny osiągnęła wysokość 23 963 metrów, a następnie bezpiecznie opadła na Ziemię. Zachęcamy do lektury relacji z realizacji projektu, która dostępna jest Tutaj.

Tuż po zakończeniu misji podjęto decyzję o kontynuowaniu projektu, którego finałem będzie udział w Global Space Balloon Challenge w 2015 roku. Global Space Ballon Challenge to program międzynarodowej współpracy i edukacji o zasięgu globalnym, którego celem jest promocja programów „near space” i realizacji własnych misji z wykorzystaniem balonów meteorologicznych. W 2014 roku udział w programie wzięły zespoły ze wszystkich kontynentów, rywalizując w czterech kategoriach: Najwyższa wysokość, Najlepsze zdjęcie, Najlepszy eksperyment oraz Najlepszy projekt. Wyniki tej rywalizacji znaleźć można na stronie internetowej projektu pod adresem: http://www.balloonchallenge.org/

W związku z tym w roku akademickim 2014/2015 chcielibyśmy zrealizować aż trzy loty – dwie misje przygotowawcze oraz jedną w ramach Global Space Balloon Challenge. W trakcie zaplanowanych misji zrealizujemy cele związane nie tylko z lotem, ale również:

  • Zdobędziemy wiedzę i umiejętności z zakresu techniki, fizyki atmosfery, przepisów lotniczych, fotografii, nawigacji i dozorowania lotu;
  • Spopularyzujemy programy „near space” jako ciekawą i dostępną dziedzinę nauki;
  • Przyczynimy się do promocji Lotniczego Koła Naukowego i Akademii Sztuki Wojennej jako nielicznych podmiotów zaangażowanych w program „near space” w Polsce;
  • Rejestrując ciekawe zdjęcia z wysokości 30 kilometrów zrealizujemy projekt z pogranicza nauki i fotografii, dokumentując wizualne piękno Polski i Ziemi;

Realizacja każdego lotu to nie tylko godziny planowania i przygotowań. To przede wszystkim koszty, których Lotnicze Koło Naukowe nie jest w stanie pokryć samodzielnie. W związku z tym serdecznie zapraszamy do współpracy organizacje i firmy gotowe wesprzeć nas finansowo i materialnie. Szczegóły dotyczące współpracy publikujemy Tutaj.

„Near space” to określenie przestrzeni około kosmicznej wyznaczonej przez dwie linie:

  • Linię Armstronga czyli wysokość około 18 kilometrów, na której panuje tak małe ciśnienie, że woda zaczyna wrzeć w temperaturze 37° C, a loty na tej wysokości wymagają stosowania specjalnych kombinezonów ciśnieniowych.
  • Linię Kármána czyli umowną granicę pomiędzy atmosferą ziemską i przestrzenią kosmiczną przebiegającą na wysokości 100 kilometów.

Przestrzeń „near space” to przestrzeń nieco niezagospodarowana. Swoim zasięgiem obejmuje stratosferę, mezosferę oraz dolną termosferę. Leży powyżej wysokości wykorzystywanych przez pasażerskie samoloty odrzutowe i poniżej wysokości, na której umieszczane są satelity. To idealne miejsce do realizacji amatorskich eksperymentów naukowych!

Website by Monika Konopko. © All right reserved.