Inauguracja Otwartego Uniwersytetu Lotniczego z Janem Borowskim

W środę, 7 maja 2014 roku, Lotnicze Koło Naukowe zainaugurowało cykl wykładów i spotkań pod nazwą Otwarty Uniwersytet Lotniczy. Gościem był pan Jan Borowski, właściciel i założyciel firmy JB Investments, a tematem przewodnim rynek lotnictwa ogólnego w Polsce.

Spotkanie rozpoczęło się tuż po godzinie 16, prelekcją pana Jana Borowskiego na temat historii i działalności firmy JB Investments, która powstała w 1992 roku. Obecnie jest najdłużej działającą firmą zajmującą się sprzedażą nowych samolotów z segmentu General Aviation w Polsce.

Początki były skromne. W ofercie JB Investments znajdowały się tylko samoloty amerykańskiego producenta Piper, a przez kilka pierwszych lata firma sprzedała w sumie kilka sztuk. Obecnie jest liderem na polskim rynku oferując samoloty i śmigłowce najbardziej znanych marek na świecie, takich jak: Diamond Aircraft, Bell Helicopters, Pilatus Aircraft, Aviat Aircraft, Helicopteres Guimbal, Mahindra Aerospace, a w wśród odbiorców oprócz osób prywatnych są także Politechnika Rzeszowska oraz Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych. Dzięki ciągłemu doskonaleniu oferty, stworzeniu bazy technicznej na światowym poziomie oraz nawiązywaniu trwałych relacji z klientami firma JB Investments wypracowała sobie silną pozycję na polskim rynku lotnictwa ogólnego.

W drugiej części spotkania pan Jan Borowski odpowiedział na pytania interesujące studentów. Rozmawiano między innymi o tegorocznej edycji targów Aero Friedrichshafen, ułatwieniach dla lotnictwa ogólnego ze strony EASA i zmianach w licencjonowaniu pilotów.

Pan Jan Borowski jest absolwentem wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa na Politechnice Warszawskiej. Po zakończeniu studiów pracował w Instytucie Lotnictwa w Zakładzie Konstrukcji Silników Lotniczych. Na początku lat 90 rozpoczął działalność w branży motoryzacyjnej z sukcesem wprowadzając na polski rynek wiele światowych marek, jednak od 2007 roku jego głównym zajęciem jest prowadzenie firmy JB Investments. W 2008 wraz z synem założył fundację Zabytki Polskiego Nieba zajmującą się przywracaniem do stanu lotnego zabytkowych polskich samolotów. Fundacja przywróciła do stanu lotnego samolot TS-8 BIES, a obecnie pracuje między innymi nad rekonstrukcją samolotu Jakowlew JAK-11 i motoszybowca Bąk II.

W 1990 pan Jan Borowski roku zrealizował swoje marzenie i zdobył licencję pilota turystycznego, a później wszystkie uprawnienia lotnicze. Do dziś jako pilot wylatał ponad 2500 godzin.

Zarząd Lotniczego Koła Naukowego serdecznie dziękuje firmie JB Investment, pani Magdalenie Karskiej i panu Janowi Borowskiemu za pomoc i uczestnictwo w inauguracyjnym spotkaniu Otwartego Uniwersytetu Lotniczego.

Autor: Mateusz Tański

Zdjęcia: Mateusz Ognich, Jakub Siemień