Udana porażka lotu LKN SKY 2

11 kwietnia 1970 roku swój początek miała historyczna misja Apollo 13, której celem było kolejne lądowanie amerykańskich astronautów na Księżycu. Jednak wybuch zbiornika z tlenem w module serwisowym spowodował, że cele misji zostały szybko zweryfikowane, a priorytetem stało się sprowadzenie astronautów z powrotem na Ziemię. Po szczęśliwym zakończeniu lotu przebieg misji określono jako „udaną porażkę”.

Za „udaną porażkę” można uznać również lot balonu stratosferycznego LKN SKY 2, który odbył się 12 kwietnia. Start balonu nastąpił z lotniska w Nowym Targu, po czym balon skierował się na południe. Niestety tuż po starcie nastąpiła awaria komputera rejestrującego parametry lotu, w związku z czym nie znana jest dokładna trasa lotu ani osiągnięta wysokość. Balon na pewno jednak przekroczył wysokość 19 kilometrów o czym świadczy utrata łączności z urządzeniem SPOT GPS zainstalowanym w gondoli balonu. Awarii uległ również system spadochronowy, który nie został odnaleziony na miejscu upadku gondoli.

Gondola została jednak odnaleziona, a zainstalowany w niej sprzęt nie uległ uszkodzeniu. Dzięki temu możemy opublikować niesamowite fotografie z lotu.

Zespół odpowiedzialny za lot balonu szybko wyciągnął wnioski z zdobytych doświadczeń i już szykuje się do następnego lotu, który odbędzie się jeszcze w kwietniu.

Website by Monika Konopko. © All right reserved.