Wyjazd do siedziby linii Blue Jet – podsumowanie

Po pierwszych wyjazdach studyjnych zorganizowanych przez Lotnicze Koło Naukowe w tym roku akademickim, nadszedł czas na prawdziwe lotnicze przeżycia. W piątek, 13 grudnia, grupa 10 studentów odwiedziła siedzibę przewoźnika dyspozycyjnego – linii Blue Jet.

Naszym przewodnikiem był pan Krzysztof Sondej, na co dzień pilot linii Blue Jet, który przed wędrówką po działach firmy, przybliżył nam strukturę i profil przewoźnika. Następnie udaliśmy się do działu operacyjnego, gdzie zapoznaliśmy się z zadaniami i obowiązkami dyspozytorów lotniczych pracujących w Blue Jet oraz dowiedzieliśmy się jak wygląda ich „typowy dzień”. Zgrany zespół operacyjny z należytym dla siebie profesjonalizmem udzielił także odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. Kolejnym punktem programu był dział handlowy, gdzie również spotkaliśmy się z bardzo miłym przyjęciem. Pytań  z naszej strony było wiele, między innymi o procedury zamawiania samolotów i sposoby pozyskania klientów, ale także o ich nietypowa potrzeby i oczekiwania. Jednak największa atrakcja tego dnia, czyli wizyta w hangarze Blue Jet, czekała nas na sam koniec. Tu również mechanicy chętnie dzielili się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem na temat specyfiki i wyzwań związanych z obsługą samolotów biznesowych, a dzięki uprzejmości pana Krzysztofa mogliśmy z bliska obejrzeć większość samolotów przewoźnika oraz zwiedzić wnętrza samolotu Cessna Citation Jet 2 i największej maszyny we flocie – Bombardier Global 5000.  Dla większości z nas była to pierwsza w życiu wizyta w kabinach tak ekskluzywnych samolotów, przez co komentarze opisujące piękno tych maszyn jeszcze długo nie milkły, nawet po opuszczeniu siedziby Blue Jet.

Zarząd Lotniczego Koła Naukowego serdecznie dziękuje prezesowi linii Blue Jet, panu Kubie Benke za możliwość zwiedzenia siedziby firmy, panu Krzysztofowi Sondejowi za nieocenioną pomoc w organizacji wyjazdu oraz pracownikom linii Blue Jet, którzy poświęcili swój czas żeby przybliżyć nam tematykę przewozów biznesowych. Uprzejmość z jaką się spotkaliśmy na długo zostanie w pamięci wszystkich uczestników.

Opracowanie: Aneta Sierocińska