Kolejny wyjazd studyjny do siedziby firmy LOTAMS

28 października w ramach pierwszego w tym roku akademickich wyjazdu studyjnego mieliśmy okazję odwiedzić siedzibę firmy LOT Aircraft Maintenance Services. Naszym przewodnikiem podobnie jak przy okazji naszej poprzedniej wizyty był pan Paweł Mikołajczyk. LOT AMS zapewnia serwis i obsługę techniczną samolotów oraz jest jednocześnie jedynym Autoryzowanym Centrum Obsługowym samolotów Embraer dla Europy Centralnej oraz Wschodniej. Poza obsługą bazową i liniową samolotów, firma zapewnia m.in. usługi lakiernicze, naprawy strukturalne, modyfikacje sprawności samolotu, AOG (Aircraft on Ground – usuwanie usterek w trybie natychmiastowym w Polsce lub pilnym w dowolnym rejonie na świecie) oraz zarządzanie ciągła zdatnością do lotu. Obecnie z wachlarzu usług świadczonych przez firmę korzysta 40 linii lotniczych w tym oczywiście LOT oraz m.in.  British Airways.
W trakcie naszej wycieczki zapoznaliśmy się ze specyfiką pracy warsztatów i wykonywanymi przez nie zadaniami oraz mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć wnętrze hangarów obsługowych, w tym największego hangaru nr.4 mogącego jednorazowe obsługiwać do 5 samolotów wąskokadłubowych. Mieliśmy też rzadką okazję zobaczenia z bliska pierwszej obsługi bazowej samolotu Boeing 787 Dreamliner w Polsce (w przypadku obsługi samolotu szerokokadłubowego max. liczba osbługiwanych jednocześnie w hangarze samolotów to 3). Była to dobra okazja do zadania pytań, na które chętnie odpowiedzi udzelał pan Paweł. Miłym akcentem był mały quiz na zakończenie naszej wizyty w siedzibie firmy, podczas którego najaktywniejsi zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Jednocześnie zapraszamy do zapoznania się z ofertą płatnego 2-letniego stażu w LOTAMS. Jest to szczególnie ciekawa oferta dla absolwentów techników o profilu lotniczym. Więcej informacji pod linkiem – http://www.lotams.com/pl/kariera/staz

W dalszej części naszego wyjazdu studyjnego odwiedziliśmy siedzibę naszego narodowego przewoźnika PLL LOT i zapoznaliśmy się z funkcjonowaniem LOT Flight Academy. Naszym przewodnikiem był pan Tomasz Wasiak, na codzień pilot Embraera 170 oraz instruktor lotniczy. Dzięki jego uprzejmości mieliśmy okazję zapoznać się z symulatorem ALSIM ALX. Jest to najnowocześniejszy w Polsce symulator klasy FNTPII. Urządzenie to pozwala na ćwiczenie procedur lotu i nawigacyjnych. Dzięki swojej modułowości umożliwia on zasymulowanie jednego z 7 modeli samolotów, począwszy od prostej jednosilnikowej Cessny aż po pasażerski odrzutowiec klasy Airbusa A320. Symulator spełnia wymagania EASA oraz FAA. Symulator jest dostępny dopiero od tegorocznego września, więc byliśmy jedną z pierwszych grup, które mogły sprawdzić jego możliwości w praktyce.

Zapraszamy do zapoznania się z fotogalerią.