Wyjazd Studyjny – Dolina Lotnicza & Konferencja

W dniach 22-24 kwietnia studenci Lotniczego Koła Naukowego Akademii Obrony Narodowej odbyli podróż studyjną po Dolinie Lotniczej (PZL-Mielec, Port Lotniczy – Rzeszów Jasionka i Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej) i wzięli udział w III Konferencji Prawa Lotniczego i Kosmicznego oraz Forum Technologii na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Pierwszym przystankiem na naszej trasie zwiedzania Doliny Lotniczej były zakłady PZL-Mielec. Zobaczyliśmy zmodernizowaną infrastrukturę zakładów oraz proces produkcji śmigłowca Sikorsky S-70i „BlackHawk” i samolotu PZL M28 od tłoczenia poszczególnych części do montażu końcowego statku powietrznego. Niestety z powodu zakazu robienia zdjęć na tereniu zakładu pozwolono nam jedynie na zrobienie pamiątkowego zdjęcia pod repliką samolotu PZL.37 Łoś.

Kolejnym przystankiem był międzynarodowy port lotniczy Rzeszów-Jasionka. Zwiedzanie portu lotniczego rozpoczeło się od przedstawienia zadań i prezentacji wyposażenia rzeszowskiej jednostki Lotniskowej Straży Pożarnej.

Dyżurny portu lotniczego pokazał nam sprzęt do obsługi samolotów i pasażerów będący na wyposażeniu rzeszowskiego lotniska. Zwiedzając płytę lotniska mieliśmy także okazję zobaczyć jak wygląda obsługa rękawa czyli pomostu łączącego budynek terminalu z samolotem stojącym na płycie lotniska.

Ostatnim przystankiem na naszej trasie był Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej. Oprowadzono nas po hangarze i pokazano całą flotę OKL PRz. Mieliśmy okazję do zwiedzenia kabin samolotów na których na codzień szkolą się stucenci Politechniki Rzeszowskiej na kierunku „Pilotaż”. Chętni mieli możliwość sprawdzenia swoich sił w pilotażu samolotu na symulatorze.

Kolejne dwa dni spędziliśmy na III Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Lotniczego i Kosmicznego oraz Forum Technologii. Swój wykład na temat „Jednolita Europejska Przestrzeń Powietrzna – stan obecny i perspektywa zmian w świetle projektu pakietu SES 2+” miał przedstawiciel Akademii Obrony Narodowej dr inż. Telesfor Markiewicz.

Zdjęcia: Marcin Sikorzak, Michał Lis